Пошук Додати об’єкт

Гуцули і Глибока Гуцулія: короткий посібник для мешканців рівнин

Домінантний етнос. Характер, мораль і світогляд

Щоби хоч якось зрозуміти собі, що таке Гуцулія, горрри, горби, треба усвідомити базову різницю між жителями рівнин і горянами, горцями, Гуцулами. Ця різниця полягає у відсутності комуни, комуналки, сусідства в загальноприйнятих поняттях. Сусід на рівнині і сусід в горбах –це кардинально різні сусіди.

В гуцульських хатах пахне свіжим вітром, грибами і буженицею. Жити на вітрах –це мати свіжу голову. До світу. До моралі. До всього. Відкритість –це гуцульська риса. 

Для кожного горянина гість у дім –це і новина, і свіжа балачка, а в багатьох випадках, особливо зараз, ще й вигода. Прийшла людина –стає або другом, або жертвою. Все залежить від гостя. Гуцули — як діти. Вони не вміють бути фальшивими. Пробують, але не вміють. Життя по сусідству не навчило — нема сусідів. 

Олег Гнатів

Дивні випадки самі тебе знаходять в Гуцулії, тим більше в Глибокій. Побачити чи відчути там можна різне. Місця, далекі від явної цивілізації, зберігають в собі входи і виходи в другі простори, звідки появляється дивне для нас або нами забуте. Там потрібно бути і відчути це. Головне –не їхати туристом. Гуцули хоч відкритий, але і герметичний народ, тому чужі тут бачать зовсім не те, що бачать місцеві, які з цим живуть. Я формулюю, як може здатися, туманно, але все, що стається там і видиться, не сильно піддається вербальній артикуляції. 

Одна з головних рис гуцулів –це запеклість. Не радив би з ними заїдатись ніколи. Гуцули до смерті трішки інакше ставляться. Небо і Бог ближче. Тому розуміння Бога в сенсі «Бог дав –Бог взяв» –буквальне. Така природа –попускатись непопущенням. 

Жити в горах –це випробування, але це і привілей. Чужі тут ніколи не стають цілком своїми, може, завдяки цьому гуцули й зберігають свою ідентичність і залишаються домінантним етносом у цих краях. 

Бажання свободи і волі – глибоко зашита опція. Так само як і певна моральна легкість є результатом цього бажання. Парадокс, але при всій чоловічій ознаці гуцульської породи ніде так рівноцінно жінка себе не відчуває, як у гуцулів. Любас і любаска мають однакові права, як і однакове право сидіти в буфеті і пити пиво. Мабуть, це через однакові переживання і проживання складного життя в горах. Коли до води потрібно йти вниз стежкою триста метрів, а потім на коромислі, хитаючись, аби втримати рівновагу, винести два великі відра. Запросто можна побачити стареньку бабусю, яка в кедах, із дзигарем «Пріми» без фільтра пре д’горі з повними бесагами, в яких шість хлібів, всякі дрібниці і пів міха кукурудзяної муки. Поокремість проживання-виживання гартує. 

Фото Роберта Еріка

Гуцули, на відміну від рівнинних людей, емоційні і не скуті фальшивою цивілізованістю. Відкритість і нестримність в емоціях –це не прояв невихованості, це інтуїтивний захист від фрустрацій, якими переобтяжені люди міста чи люди рівнини, де необхідні стриманість і гальма, аби не завалити ближнього на нервах. Тяжко жити комуною, набагато тяжче, ніж самому. 

Гуцули не перестають бути гуцулами, спустившись з гір у міста. Трудно прижитись все одно. Повітря менше, небо дальше.

Життєвий простір

Багато хто дивується великій кількості сміття по берегах Черемошу. І це сміття не приїжджі залишили, ті, як правило, якраз не смітять. Пояснення просте –гуцул завжди викидував сміття в берег, бо вода забере, та і земля органіку перетравить. Гуцули просто ще не встигли усвідомити присутність пластику в побуті.

Пластикова вагонка, якою зараз взяли за моду покривати хати з натурального дерева, –це взагалі не про технологію чи екологію, це про естетику. А дерево що, дерева багато. Це для міських цінність. А вагонка –це файне і миється від порохів легко, а то, що хата не дихає, –не біда, повітря навколо багато. Та ще й якого…

Гуцула оточує кольоровий і яскравий світ. Гуцул любить колір. Зайдіть у хату – і ви попадете в світ кольорів, як десь у Перу. 

Музика

Фото з колекції Роберта Еріка

Вроджена музичність гуцулів пов’язана з тишею навколо, в якій набагато краще чути красу звуку. Мовчання гір зосереджує –і ти починаєш Чути. Теленькання овечих дзвіночків. Шум верхівок смерек. Бурмотіння Черемошу. Та ріст гриба врешті… Як вступити в діалог з цим? Та тільки скрипочкою чи флоєркою, дримбою чи цимбалєтами. Награв собі, награв, а потім на весілє з цим награним –і ґазззууу!!!

Не кожен може витримати гуцульський весільний танець. Для цього потрібно мати такий вестибулярний апарат, як у космонавта. Цей танець для витверезіння, він помагає набуватись на весілю до ранку і не впасти.

Невидиме

Життя гуцульське повне містики, знаків, дивних зустрічей з дивним. Справжні мольфарі на люди не показуються. Але справжні мольфарі бережуть і впливають. 

Пороблення –це не забобон. Врочити –це реально. Одним поглядом з-під лоба. Одним словом. Не кажучи вже про прокльони і кленіння. Чого вартий такий прокльон для тих, хто маніпулює сльозами: шо ти ридаєш, ридала би над тобов родина… 

У Глибокій Гуцулії, куди все ще не дійшов масовий турист, ховаються ті, хто колись жив поряд з людьми. Зустріч з ними переповнює жахом не через загрозу, а через чужість, інакшість. Але це –для рівнинних. Гуцули з цим живуть. Гуцули живуть у цьому.

Ріка

Споконвіків гуцули вважали Землю, Огонь і Воду святими. Гуцули вірили в цілющу силу води і на свята освячували джерела, а більшість своїх пісень-співанок починали із заспіву-прославляння загадкового бога скотарства і достатку Сіда-Ріда і богині води Дани такими словами: «А я собі заспіваю, Сіда-Ріда й Дана». 

Фото Роберта Еріка

Головна гуцульська річка Черемош. Міфічна, потужна. Несподівані повороти, пороги, тіснини, крутежі, які ні на хвилину не дозволять послабити увагу під час сплавів. Перша назва Черемошу була дуже проста – Ріка. Її підтверджує і стара назва сучасного села Зелене, що кілометрів на двадцять простяглося вздовж берегів Чорного Черемошу аж до Буркута на кордоні з Румунією, – Зелена Ріка. 

Мабуть, назва така – Ріка – тому, що для гуцулів, які народжувались, жили й помирали в Карпатах, усі інші країни світу асоціювалися з Гуцульщиною, а всі ріки світу – просто із Рікою. За красивою гуцульською легендою з Чорного моря водою можна дістатися до Святої Землі рахманів, що живуть святим життям. Споконвіків Черемошем до моря пливуть шкаралупки великодніх писанок до святих рахманів. Так Черемош – Священна Ріка гуцулів – з’єднує гуцулів з цілим світом.

Кухня

Відсутність ланів широкополих вплинула на кухню горян. Найбільша цінність завжди була і є кукурудзяна мука. Основа. Кулеша, бануш, буришєнник, тобто кулеша, мішана з картоплею, –це те, що завжди буде на столі в гуцульській хаті. 

Кухня гуцульська дуже поживна і ситна. Їжа має плавати в жирі. Бо треба бігати горбами, треба мати силу і витривалість. Ніде так не вміють робити буженицю, коптити м’ясо, як в Гуцулії. Довга зима, самотність, далеко до магазину – все вимагає автономності і продуманих запасів. Копчене може стояти роками і тільки твердіти, всихати, але не втрачати цінності.

Окрема розмова – гуслянка. Це традиційний карпатський кисломолочний продукт, який роблять шляхом заквашування кип’яченого молока. Саме слово гуслянка пов’язане з «густий» і буквально означає «згусла», «загусла». Інша назва гуслянки –«зимнє молоко», бо вона зберігається місяцями і може заміняти молоко в зимовий період (за рахунок збільшення кількості молочнокислих бактерій її смак тоді стає гострішим). 

Є легенда, що рецепт гуслянки подарували людям мольфарі –як напій здоров’я, молодості і довголіття. За допомогою бактерій з ягнячого шлунка гуслянка і стає гуслянкою. Гуслянка може бути вічною. Чому? Коли гуслянка закінчується, ви берете останню невелику порцію і додаєте в молоко, яке перед цим доводите до кипіння і охолоджуєте до 30-40 °C. Стінки посудини (банки, горщика) вимащуєте сметаною, наливаєте тепле молоко, не перемішуючи. Посудину укутуєте рушником і ставите на 12 годин у тепле місце. І ось вам гуслянка. І так нескінченно. Буває гуслянка, яку пам’ятають за сімейними оповідями по триста років, від мами до доньки.

…Якшо восени їхати до Верховини з Франківська вечірнім автобусом, то на спуску з горба у затишний Косів, останній піт-стоп перед в’їздом у справжню Гуцулію, вас накриє тотальний аромат яблук, який проникає крізь вікна і шпари. Косівські йони –це особлива тема… На автостанції під час двадцятихвилинної зупинки перед зануренням у гірську ніч можна було купити пляшку косівської яблучної шипучки. І вона була не гірша від нормандського сидру.

Замість висновків

Їдьте в гори. Але будьте відкриті, уважні і довіряйте. Довіряйте горам. Вони живі, і вони оберігають.